Přemýšlíte o nějakém zajímavém dárku, vhodném pro muže? O dárku, který si opravdu upřímně užije a nikdy na něj nezapomene? A co třeba driftování? Neznám muže, který by neměl rád silná auta. A driftování je adrenalin i zábava v jednom. Jako dárek je driftování přímo ideální.

Pochybuji o tom, že by se našel muž, který by možností vyzkoušet si jízdu smykem zavrhl. Driftování jako dárek potěší muže všech věkových kategorií. Mladší řidiči zjistí, že to s driftováním není zas tak úplně jednoduché, zatímco ti starší si naplno a s rozvahou vychutnají sílu stáda koní a kvílivý prokluz zadních kol.

Popsat driftování z pohledu pilota není jednoduché. Je těžké vyjádřit tu směsici pocitů, kterou neustále narušuje burácející motor, práskající výfuk a pískající pneumatiky. Ta hrubá síla ve spojení s řidičským uměním, s jemnou a rychlou prací nohou na pedálech spojky a plynu, k tomu ještě nutnost soustředit se na tah ruční brzdy – to všechno dohromady činí z driftování neskutečný zážitek.

A nesmíte zapomínat na volant – samo to vážně nezatáčí. Ale když to nevyjde, nic se neděje. Driftování nevyžaduje vysokou rychlost, takže se jedná o relativně bezpečnou disciplínu. Samozřejmě, jedním z hodnotících kritérií v závodě je i rychlost, takže profesionálové pomalu nejezdí. Ale pro začátek si vystačíte s rychlostí maximálně 60 km/h.

Ani v této rychlosti není zvládnutí smyku jednoduché. Zatáhnout v šedesátce za ruční brzdu, strhnout volant, mít zařazený správný kvalt a sešlápnout plyn – to znamená, že auto se vytočí, kola půjdou do smyku a vám se srdce rychle rozbuší. Přidáváním a ubíráním plynu poté můžete smyk korigovat a řídit. A to je základ driftování.

Teď řekněte, že byste na takový dárek zapomněli. Ruku na srdce – já určitě ne. A dost silně pochybuji o tom, že u ostatních milovníků aut a motor-sportu by to snad bylo jiné. Takže jestli pořádný dárek, pak jedině driftování.