Driftování se v Čechách objevilo zhruba stejně rychle, jako ve zbytku Evropy. Tedy krátce po přelomu tisíciletí. Televizní záběry, videa a fotografie šířené po internetu a v neposlední řadě také fanoušci, kteří některou z driftingových soutěží v zámoří viděli na vlastní oči – to všechno zapříčinilo neuvěřitelně rychle se šířící popularitu této nové motoristické disciplíny.
Divoké začátky driftování v Čechách
Drifting se po roce 2002 šířil jako blesk a Čechy nezůstaly stranou. Naopak, v zemi, kde má motosport všeho druhu hlubokou tradici, se drifting bez problémů zabydlel. Aby taky ne. Začátky driftování byly i u nás stejně divoké, jako všude jinde. Oficiální závody nebyly, jezdilo se jen exhibičně na tuningových srazech a podobných motoristických akcích.
A tak není divu, že se začali rychle objevovat nadšení amatéři, které tento nový styl závodní jízdy lákal. Počátky driftování v Čechách se nesly v duch upravených škodovek, které mladí zabavili otcům. Pro začínající driftery byly škodovky jako auta se zadním náhonem v té době poklad. Neměly v podstatě žádnou hodnotu, daly se sehnat darem za přepis. A přitom jejich potenciál pro driftování byl obrovský a výdrž neskutečná.
Ke škodovkám se postupně přidaly různé menší vozy, s vyšším výkonem, ale často také s náhonem předních kol. Namátkou vzpomeňme třeba Mitsubishi Colt, Hondu Civic a CRX, Fiat Uno 1,4T a nebo nedávno znovu oživený VW Scirocco. Nesmíme však zapomínat na vozy BMW, které jsou svým náhonem zadní nápravy pověstné. I ony byly a dodnes jdou v Čechách mezi piloty docela oblíbené. Tu a tam se objevil i benzínový Ford Sierra – staré typy měly také ještě zadní náhon.
Další vývoj byl opět stejný, nebo hodně podobný, jako v okolních evropských státech. Amatéři rychle přerostli exhibiční jízdy a začali závodit v různých více či méně oficiálních podnicích, často mezinárodního charakteru. Zájem fanoušků přivedl sponzory a drifting v Čechách měl vyhráno. Dnes se u nás jezdí několik národních a mezinárodních soutěží, naši jezdci úspěšně bojují v zahraničních podnicích a driftující auta se objevují jako doprovodný program na spoustě motoristických akcí.
Drifting v Čechách dnes, aneb z novinky se stává tradice
Zájemci tak mají možnost drifting vidět na vlastní oči, okusit atmosféru závodů, kde je vzduch prosycen pachem spálených gum a výhled často cloní neprostupný dým z pneumatik. Jezdci na závodech i exhibicích ukazují své umění smyků a vytáčejí motory svých miláčků, bojují s autem i s okolím ve snaze projet stanovený úsek co nejrychleji a nejlépe.
Někdy je těžké odhadnout, kdo závody prožívá více – jestli závodníci nebo diváci. Jisté však je, že driftování získalo v Čechách spoustu fanoušků. Tradicí se pomalu stává Mistrovství České republiky v driftingu, které pořádá Autoklub ČR. Dalším, neméně slavným podnikem, pořádaným na našem území, je Czech Drift Series. A pak spousta dalších závodů - tuningových, exhibičních, mezinárodních, poloprofesionálních i amatérských.
Driftování v Čechách zakořenilo velmi rychle. A vyzkoušet si jízdu smykem se silným, pro driftování upraveným, vozidlem láká čím dál více lidí. Právě pro ně je pak ideální možnost vyzkoušet si například školu driftu a naučit se, jak to vlastně ve skutečnosti vypadá. Nebo si můžete driftování prostě jenom tak vyzkoušet, možností je více, záleží jen na vás.